
Jyväskylässä 8.5.2025 järjestetyssä YITHackathonissa etsittiin BioBoosters by Jamkin ja YIT Road Oy:n toimesta uusia, ekologisempia ratkaisuja perinteisen tiesuolan korvaajaksi. Tiesuolan haittavaikutukset, kuten pohjavesien pilaantuminen, korroosio-ongelmat ja eläinten tassujen ärsyyntyminen, ovat yleisiä ongelmia, joita kohdataan teiden runsaan suolaamisen seurauksena. Kemion on ollutkin ratkomassa vastaavia ongelmia jo aiemminkin.
Voitto kasvipohjaisella liuoksella
YITHackathonin voittajaksi valikoitui Kemionin kasvipohjainen ja biohajoava liuos, jota voidaan käyttää sellaisenaan tai käyttää yhdessä nykyisen tiesuolan kanssa. Tämä innovaatio vähentää merkittävästi ympäristölle haitallisten kloridien joutumista luontoon sekä pienentää tieinfran ja ajoneuvojen korroosiota mahdollistaen samalla turvallisen ja toimivan liukkaudentorjunnan.
Kustannustehokas ja yhteensopiva ratkaisu
Kemionin ratkaisu mahdollistaa ympäristöystävällisemmän kunnossapidon ilman suuria investointeja kaluston muutoksiin, sillä ratkaisu voidaan yhdistää nykyisen tiesuolan kanssa. Tämä tekee siitä kustannustehokkaan ja realistisen vaihtoehdon kunnossapitoon.
Yhteistyö alkaa
Hackathonin tuomaristo näki Kemionin ratkaisussa potentiaalia, ja olemme innoissamme, että pääsemme suorittamaan tuotekehityksen ja tuotteistamisen seuraavaa vaihetta yhdessä YIT:n kanssa pilotti- ja kenttäkokeiden merkeissä.
Lue lisää kilpailusta ja sen etenemisestä Jamkin sivuilta täältä.